Снимка: Pixabay.com
|
Великобритания е привлякла 35,5% от вложените капитали в хотели в региона, или 8,2 млрд. евро, което е повишение с 15,1% на годишна основа. Растежът се дължи на особено силното начало на 2019 г., като само през първото тримесечие инвестициите са нараснали с 24,5%.
Испания остава вторият по големина пазар за инвестиции в хотели в Европа, като сделките са възлезли на 4,2 млрд. евро в 12-те месеца до първото тримесечие на 2019 г., което представлява ръст от 17,5%.
Германия, където предлагането е ограничено, е отбелязала скромно повишение на обема от сделки в хотелския сектор, като през последните 12 месеца инвестициите са достигнали 3,9 млрд. евро. Това е нарастване със 7,1% и се равнява на дял от 17% от общите инвестиции в хотели в Европа.
Обемът от сделки в хотелския сектор в Бенелюкс е намалял с 54,2% на годишна основа, главно в резултат на понижаването на активността в Холандия (-57%). Инвестиционният обем в скандинавските страни също се е свил въпреки увеличаването на активността във Финландия (+72,7%).
Инвестициите в хотели в Централна и Източна Европа отбелязва леко повишение с 2,3% на годишна основа, главно благодарение на ръста в Чехия (+560,7%). Инвестициите в хотелския сектор в Швейцария също нарастват с 208,9% на годишна основа.
Силното търсене от инвеститорите е подложило на натиск доходността в Испания, като в Барселона и Мадрид тя намалява във всички ключови оперативни структури. Доходността се свива и в португалските градове Лисабон и Порто за хотели, оперирани въз основа на договор за оперативен лизинг или управление. Понижаване на доходността е регистрирано и в Амстердам и Хелзинки за хотели, оперирани въз основа на договор за оперативен лизинг.