Сътворил с мисъл, приготвил и фотографирал за ВАС: Теодосия Станева
За да сме сприятелени с горещите дни през лятото е важно да сме спокойни. Спокойствието държи нервната ни система в добро настроение! Доброто настроение е важно за сърцето и дебелото ни черво (освен другите здравословни ползи).
През летния сезон организмът ни съсредоточава енергията си към пречистване на сърдечно – съдовата и храносмилателно – чревната системи. Независимо какво правим, това се случва! Разбира се, ако помогнем да се извършат процесите по реалния начин със спокойни и благи мисъл и храна и ние ще сме спокойни, а от там чисти и здрави, не за нещо друго, а за това, че този организъм е наш!
Важно е и отделителната ни система да функционира добре, както през останалото време на годината, така и през лятото. Но, през летния сезон поемаме повече вода, различни течности и храни с повече съдържание на вода и е добре да е спокойна и организирана.
- Какво ни е нужно освен насочващата мисъл за една такава здрава чистота на системите в организма ни?
- Или вече дадох отговора: „ храна “!
Нужни са ни растения:
-
100 грама пресен гладколист магданоз (цели стръкове, които се накъсват);
-
20-30 грама пресни кълнове от боб мунг (на 3 дни);
-
15-20 броя сурови бадеми (Предварително са накиснати в чиста изворна или филтрирана вода през активен въглен, в продължение на 12 часа. Водата, в която са киснали бадемите се излива, измиват се и са готови за консумация! );
-
1 чаена лъжичка семена на амарант (Предварително са накиснати в чиста изворна или филтрирана вода през активен въглен, в продължение на 4 часа. Водата се излива като се прецеждат през цедка, измиват се, така както са в цедката, оцеждат се и са готови за консумация!);
-
1 чаена лъжичка семена на лен (Предварително са накиснати в чиста изворна или филтрирана вода през активен въглен, в продължение на 4 часа. Водата се излива като се прецеждат през цедка, измиват се, така както са в цедката, оцеждат се добре и от водата и от слузта и са готови за консумация!);
- Няколко щипки розова сол (Хималайска);
- Няколко капки от прясно изстискан лимон.
Начин на приготвяне:
Всичко се смесва в съд по желание, по реда на изброяване, например и се обърква леко с ръка или с прибор/и.
- Защо салатата да ми е от МАГДАНОЗ?
- Плодовете на магданоза съдържат етерично масло (апиол, апиолова киселина, алфа-пинен, миристицин, алилтетраметоксибензол), кумарин, бергаптен, растителни масла, слуз, захар и др.
Листата освен тези вещества са богати на витамин С, каротин (провитамин А), апигенин и лютеолин, а корените съдържат най-вече апигенин, железни и фосфорни соли. Цветовете си имат кверцетин и кемпферол.
Магданозът възбужда апетита, предотвратява газовете в червата, премахва възпаления и болки в стомаха и червата. Облекчава уринирането приувеличена простата и хипертрофията ѝ. Справя се с камъните в бъбреците и пикочния мехур. Повдига тонуса на мускулатурата ни. Изсмуква отоцитепри сърдечно-съдови заболявания, нормализира менструалния цикъл и предотвратява болки. Спира бялото течение.
- Защо в салатата ми да има кълнове от БОБ МУНГ?
-
Защото съдържат разтворими фибри ипомагат на добрия холестерол и елиминират лошия в кръвта. Регулират инсулинаи респективно и кръвната захар.
:Здравето ни с бадемите
16 март, 2012
„ – Знаете ли?
– Яденето на 28 грама бадеми на ден могат да променят нашето здраве!
Бадемите са естествен източник на енергия и здраве, съдържащи около 160 калории на порция от 28 грама, от които 6 грама са протеини, 6 грама въглехидрати и 14 грама мазнини, но повечето добри мазнини!
Именно, процентът на мононенаситени мазнини е 9 на 100 на порция.
Високите нива на мононенаситените мазнини са това, което прави бадемите, добър източник за борба с болестите на сърцето.
Мононенаситените мастни киселини във бадема подобряват глюкозния толеранс и имат положителен ефект върху регулирането на добрия холестерол (HDL), лошия холестерол (LDL) и триглицеридите в кръвта.
Бадемите са източник и на магнезий. А, магнезият е минерал, който се използва в над 300 биохимични реакции в организма и е включен в енергийния метаболизъм и синтеза на протеини.
Бадемите съдържат голямо количество протеини. 1/2 чаена чаша от бадеми, съдържа 8 грама протеин, или това са повече от 2 грама протеин в едно яйце.
Въпреки, че съдържанието на протеини, мазнини, въглехидрати и фибри от бадемите и другите ядки е почти идентично, тайната е, че бадемите са основен източник на витамин Е (алфа-токоферол).
Високото съдържание на витамин Е, прави бадемите много ефективно оръжие за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания.
Витамин Е е мощен антиоксидант и се препоръчва за защитата на организма срещу щети, причинени от така наречените свободни радикали, които са основни виновници за екологичения стрес, стареенето на организма и др.
В допълнение, около 20-25 бадеми на ден се равнява на 50 на 100 от препоръчителната дневна доза на витамин Е, което намалява риска от развитие на някои болести като рак на пикочния мехур, рак на гърдата, болест на Алцхаймер, астма, атеросклероза, базедова болест, подагра, менопауза, мигрена, множествена склероза, болест на Паркинсон, псориазис, ревматоиден артрит, катаракта, сърдечни заболявания и др.
Въпреки, че има няколко начина да си набавим витамин Е ( от зеления боб, зеления грах, салатата, пшеницата, царевицата, слънчогледово олио и т.н. ), бадемите са най-изчерпателният източник на натурален витамин Е.
Той играе важна роля за забавяне на процесите на стареене, както и предпазване от рак.
В допълнение, бадемите осигуряват повече калций, магнезий, рибофлавин и ниацин в сравнение с другите ядки.
Високите стойности на фосфор и магнезий в бадемите спомагат за заздравяване на костите, а отделно магнезият играе и роля в различни ензимни процеси в тялото.
Бадемите са много енергичен и добър източник на фибри. Те са сред най-богатите неживотински източници на калций. Бадемите помагат за намаляване на...“
;
- И, АМАРАНТ?
- Защото е с високо съдържание на протеини и лизин. Без съдържание на глутен! С амаранта сме без стомашно-чревни заболявания и хранителна алергия. Предпазва от сърдечно-съдови заболявания и тумурни образувания. Съдържа достатъчно фолиева киселиназа да бъде консумиран преди забременяване и по време на бремеността.
- Амарантът съдъжа витамин В3, магнезий,желязо, фосфор, мед, калций, цинк, калий и със съвсем ниско съдържание на натрий. Калий за успокояване на нервната и сърдечно – съдовата системи.
- А, СЕМЕНАТА НА ЛЕНА?
- Семената на лена съдържат до 45 % ленено масло (състоящо се от глицериди на линоленовата, линоловата и изолиноленовата киселини), протеини, въглехидрати, ферменти, органични киселини, провитемин А, минерални соли, лецитин, ензими, слузни вещества и др.
Гликозидът линамарин благоприятстства за очистителното действие на лена. Противовъзпалителното действие на стомаха и червата (и не само на тях) идва от слузните вещества в семенната обвивка.
Ненаситените мастни киселини понижават холестерола и регулират обмяната на веществата.
- А, РОЗОВАТА СОЛ?
- Има ли някой да не знае?
- Само ще напиша, че съдържа 84 микроелемента в същата пропорция като в клетъчната течност и кръвната плазма при човека. Микроелементите са в йонна форма, а това означава, че са в форма за усвояване от клетките на нашето тяло.
- Сок от ЛИМОН?
ЛИМОНОВИЯТ ПЛОД – моят охранител
21 март, 2012
„ Лимонът е богат плод с много хранителни възможности и невероятен вкус.
Като го погледнем, ни кара да отделяме повече слюнка…
Големите възможности на лимона: Огромен източник на витамин С и лимонена киселина! Улеснява премахването на токсините!
Отговаря на настинките и грипа като ги елиминира ефективно и трайно при екс консумация!
Добър лечител на язви в устата, кашлица, възпалено гърло и венци в детайли!
Много добър защитник срещу рак! Дадем ли му възможност, намалява нивата на лошият холестерол в кръвта! Добре ни охранява от възможна поява на скорбут!
Целта му: Антивирусно и антибактериално действие! – Не си помислихте, че това е всичко, нали?
Лимонът е източник на витамините В и Е, макар и в малки количества!
Богат е на калий, магнезий, калций и фосфор! Този плод съдържа и мед, цинк и манган.
Освен това помага да се засили имунната система, а тя от своя страна, добре укрепена, подпомага дейността на белите кръвни клетки.
– Охооо, има и още: Лимоновият плод е защитна мембрана на лигавицата на стомаха, а освен това стимулира функциите на панкреаса и черния дроб.
– Нооо, свойствата му не свършват до тук!… “
И, днес статията подготви:
Диетолог Екотерапевт – Теодосия Станева