Снимка: Архив Ройтерс
|
В преглед на напредъка на страната след срива на имотния пазар през 2007 г. групата казва, че уповаването на министър-председателя Мариано Рахой на краткосрочни трудови договори, заедно с неефективната данъчна система и неправилното разпределяне на помощи, рискува да засили общественото недоволство, макар че икономиката се разраства благодарение на структурните реформи. Несигурният характер на пазара на труда и трайно ниската производителност са две от основните опасности пред Испания, казва организацията.
Макар че безработицата е спаднала от пика си от 26% до около 19%, младежката безработица остава проблем, казва ОИСР. Двустепенният характер на пазара на труда – старите кадри се ползват от сигурни места в ущърб на по-младите служители на временни договори, рискува да засили допълнително недоволството, посочва докладът.
„Високият дял на дългосрочната безработица рискува да доведе до загуба на умения, недоволство и отчуждение“, казва ОИСР. „Част от отговора е продължителен силен икономически растеж, но засилването на обученията и подбора на персонал, както и по-добра подкрепа за минималните доходи, са жизнено важни“, допълва организацията.
Организацията призовава за по-добро разпределяне на ресурсите от държавните програми за търсещите работа, по-добри обучителни програми и повече подкрепа за семейства с деца, отбелязвайки, че сегашната система не прави много, за да намали неравенството сред испанците.
Макар че страната преминава през структурно подобряване за по-балансирана икономика, публичният дълг остава висок, добавя ОИСР.
Публичният дълг на Испания е нараснал почти три пъти от 2007 г. насам, след като жилищният балон приключи рязко, водейки до най-лошата икономическа криза в съвременната история. Макар че съотношението на дълга спрямо брутния вътрешен продукт е около 100%, Испания все още нарушава европейските правила, които изискват всички страни членки да поддържат съотношението под 60%.
Отбелязвайки, че трайно ниската производителност ограничава растежа, ОИСР препоръчва премахването на бариерите пред конкурентоспособността и призовава за повече финансиране за компании, фокусирани върху иновации, проучвания и развитие, за да се предотврати изтичането на мозъци.
„Ниската производителност отразява отчасти слаби умения, свръхзависимост от временни работници, слаби иновации сред бизнеса, неефективно разпределяне на капитал към компаниите с ниска производителност и високи бариери при стартирането и разрастването на бизнес“, казва ОИСР.