Обелих си мандарините и си ги хапнах. Ей, така си ги хапнах без да им отдавам значение. Не се замислих изобщо какво ми дават или от къде са дошли.
Аз, само им се наслаждавах… Били съдържали витамин С – антиоксидант, който предпазвал клетките от вредното въздействие на онези свободни радикали, за които колко ли пъти вече споменавам…
Създавал, този витамин С защита за организма – имунитетът ни се съхранявал и кожата ни се опъвала и толкова свежа, свежа…започвала да изглежда…
– Някой там се погледна в огледалото ли?– Почакайте, само с витамин С…!?
Витамин С участва в образуването на колагенът, костите и зъбите, кръвните клетки и подобрява усвояването на желязото от храната и резистентността към инфекция. Четири парчета дневно от плода ще покрие дневната потребност от този витамин, който е особено важен за бременни жени, пушачи, диабетици и бебета.
Освен това, като антиоксидант, може да попречи на дегенеративни заболявания. Има в мандарините и фолиева киселина, каротиноиди, флавоноиди, витамини А, В1, В2, РР, D, К, калий, калций, магнезий, лимонена киселина, фибри и много вода.
Фибрите са много важни – те стимулират чревната перисталтика, понижават т. нар. лош холестерол, намаляват теглото и регулират кръвната захар.
Клементините (хибрид между мандарина и портокал) също имат високи нива на фибри, които могат да предотвратят сърдечно-съдови заболявания, запек, рак на дебелото черво и затлъстяване.
Водата, водата в тях е много над 80 %. Хесперидинът е флавоноид, който се изявява с противовъзпалителното си действие, противовирусното, антиоксидантно и антиалергично.
Нобилетинът и тангеретинът са контрольорите на теглото. От каротиноидите, надничащ в мандаринките е провитамин А, който предпазва от рак на белите дробове.
Лимонена киселина има дезинфекциращо действие и засилва действието на витамин С. Фолиевата киселина участва в производството на червени и бели кръвни клетки в генетичния материал и образуването на антитела на имунната система.
Калият е минерал, необходими за производството и предаването на нервните импулси и нормалната мускулна дейност, балансира водата вътре и извън клетката.
Калцият заздравява костите и зъбите. Консумацията на мандарини помага при бронхит, астма, заболявания на стомашно-чревния тракт и дизентерия. Мандарините могат да повишат апетита ни и в същото време да подобрят състоянието на обменните ни процеси.
Сокът от мандарини е полезен както за малки, така и за големи деца и още по-големи възрастни! Сокът от мандарини предпазва от паразити, смъква високата температура на тялото и утолява жаждата ни.
Отварата от изсушените кори на мандарините помага при кашлица, трахеит, бронхит и не по-малък ефект има при засилването на апетита, както и намаляването на кръвната захар.
Външната употреба на сока от мандарини може да ни избави от гъбички по кожата и ноктите. Маслото от мандарини оказва благоприятно въздействие на целия организъм, има пречистващ ефект и стимулира деленето на клетките.
Регулира баланса на pH в стомаха, заздравява язвата на стомаха и успокоява възпалителните процеси, както в стомаха, така и в дихателната и нервната системи.
– От къде ли идва мандарината? Както и другите цитрусови плодове, мандарината идвала от тропическите зони на Азия. Преди да пристигне на Запад е била известна със сладкият си вкус по пазарите на Индия. Името ѝ идвало от цвета на костюмите, използвани от мандарини – високо стоящи владетели на древен Китай. Мандарината е плод роден в Китай и Индокитай, чието отглеждане е въведено в Европа през деветнадесети век. Днес страни-производителки са Япония, Израел, Алжир и разбира се Испания, където в Валенсия се произвеждат 90% от мандарините на страната.
– Ще си взема още мандарини… – Ммм, вкусно… – Опитайте!
Статията подготви: Диетолог Екотерапевт – Теодосия Станева