Макулната дегенерация води до прогресивна загуба на зрението ни.
Макулата е област от ретината на окото ни, която носи отговорност за финото виждане.
Дегенерацията е два вида:
-суха ( атрофична );
-мокра ( ексудативна ).
При мократа, която се случва от кръвоизлив и изтичане на течност, може да се стигне до загуба на зрението.
–От какво се уврежда макулата?
Свободните радикали са едни големи виновници. При болни от атеросклероза; хипертония; токсините от мислене, хранене, околна среда са едни реални фактори за това да се стигне до изхабяване, увреждане и израждане на тази област от нашата ретина.
Макулата съдържа пигмент, който има в себе си каротиноиди: 50 % лутеин и по 25 % зеаксантин и мезозеакцантин.
Важното е да се знае, че именно мезозеаксантина не се съдържа в храната. Той се получава в ретината ни след преработването на лутеина.
Макулният пигмент абсорбира синята светлина и така неутрализира свободните радикали. Като цяло макулата предпазва фоторецепторните клетки от светлината. Те лежат под нея и превръщат светлинните образи в нервни импулси, предаващи се от мозъка ни.
Препоръчвам приемането на всякакви видове зеле, моркови, спанак, грах,тиква, люти чушлета, кълнове от люцерна, и царевица като цяло за снабдяване с лутеин.
–Кои са храните, съдържащи каротиноида зеаксантин?
Това са всички видове зеле, грах, бамя, люцерна, спанак, люти чушлета, всички видове тикви, червено цвекло ( корени и листа ).
!!! Добре е да знаете как да разпределяте тези храни в седмичния си хранителен режим! А, за тази цел, се консултирайте с Професионалист!