Консумацията на алкохол може да увеличи риска от развитие на туморни заболявания, тъй като етанолът е канцерогенен за определени органи, откриха учени. Според експертите, когато етанолът се усвои от тялото, той би могъл да увреди ДНК-то ни, което пък може да доведе до опасни изменения в клетките. Екипът от Националния институт за алкохолна зависимост в САЩ използва човешки клетки, за да произведе ензим, който се намира в тъканта на черния дроб и гърдите. Резултатите сочат, че алкохолът (етанол) се превръща в ацеталдехид, който уврежда ДНК на клетките. Авторът на изследването – Филип Брукс, обяснява, че скорошни проучвания в областта потвърждават, че алкохолът, и по-специално етанолът, е карцерогенен за хората. Вредното действие на ацеталдехида е разкрито, когато при жителите на Източна Азия се констатира повишен риск от рак на хранопровода. При повечето хора ацеталдехидът бързо се превръща в ацетат. Приблизително при 30% от жителите на Източна Азия се открива, че за организма им е било невъзможно да разгради алкохола в ацетат заради наличието на генетичния вариант ALDH2. При тях рискът от рак, вследсвие на консумацията на алкохол, е повишена. Беше известно, че алкохолът води до някои видове туморни заболявания, казва Оливър Чайлдс от Великобритания, но с най-новото изследване науката се доближава до разбирането на конкретния начин, по който алкохолът допринася за развитието на рак на гърдата и черния дроб.
Прекомерната консумация на алкохол засяга хипокампуса – дял в мозъка, който играе ключова роля при процеса на учене и паметта. Структурата на мозъка е изключително чувствителна към токсичния ефект, предизвикан от алкохола. Последствията са еднакви независимо от възрастта на консуматора. Ръководителят на изследването д-р Мария Парада обяснява, че през последните години навикът да се пие алкохол и то в големи количества, се разпространява все повече из цяла Европа.
През последните десет години броят на смъртните случаи, свързани с консумация на алкохол, се покачва повече от една четвърт при мъжете и жените. Оказва се, че това е основен проблем за общественото здраве.
Професор Иън Гилмор, бивш президент на Кралския колеж на лекарите във Великобритания, заяви, че жените с високи доходи пият повече алкохол, за да облекчат стреса, но той също така предупреждава, че трябва да се внимава, тъй като алкохолът води до зависимост.
Консумацията на алкохол и туморните заболявания
