Колко много са ползите на маслото от чаено дърво

3651_300Маслото от чаено дърво се получава чрез дестилация на листата от Melaleuca alternifolia – дърво, което е родено в Австралия. Аборигените на тази страна са го употребявали стотици години.

Етеричното масло от чаено дърво действа срещу бактерии, гъбички и вируси. Изцелява и успокоява. С противовъзпалително и отхрачващо действия.

Няма известни токсични ефекти, не дразни кожата, така че няма риск за здравето. Като всяко друго етерично масло трябва да се избягва контактa с очите, но ако това се случи, трябва да се изплакнат с вода.

Предпазни мерки, които трябва да вземем при използването му:

* Маслото от чаено дърво е само за външна употреба и не трябва да го приемаме вътрешно! * Тъй като е силно концентрирано, необходими са ни само няколко капки! * Провеждаме тест за чувствителност: поставяме няколко капки масло на гърба, на китката и чакаме да  видим дали ще възникне такава! * Ако получим раздразнение, мястото изплакваме обилно с вода и използваме с разреждане или прекратяваме третирането! * Съхраняваме на недостъпно за деца място и в хладно и сухо помещение!

Начини за използване:

За рани: Нанасяме няколко капки чисто масло на лезията.

За брадавици: За да премахнем грозните брадавици, не трябва да ги горим или да прибягваме до операция, просто слогаме капка етерично масло през нощта директно върху брадавицата и я покриваме с алкохолен  тампон. Сутринта издърпваме марлята. Продължителността на лечението зависи от състоянието на брадавицата.

За цвят на косата: За грижа за косата също ще е от голяма полза, тъй като то регулира дейността на мастните жлези, особено при мазна такава. То също помага за борба с гъбата, която причинява пърхот. Ние може да добавим около 4 капки от етеричното масло от чаено дърво към шампоана и да  измием косата си.

Срещу въшки: Това е много ефективно средство за защита от въшки. Следваме указанията!

За хигиена на тялото: Това масло силно го препоръчвам за хора, които ходят на фитнес зали, басейни или други обществени места или когато тялото ни е изложено на риск от множество инфекции. Тъй като, това е един много мощен антисептик, може да го прилагаме в малки количества върху ръцете или краката, или да го разредим във вода и чрез намокряне или изплакване да го нанесем.

За гинекологични инфекции и хемороиди: Правим баня на половината тяло, в продължение на 20 минути с 10 капки чисто масло, разредени с топла вода.

За нокти: В случай на гъбични инфекции ( микози ), врастнали нокти на краката, можем директно да нанесем етеричното масло върху засегнатата област. За да се подсили лечението, ще помогнат и допълнителни местни бани в 1 или 2 литра леко топла вода с 8 капки етерично масло за 20 минути.

При конюнктивит: Добавяме капка масло в чаена чаша  с топла преварена вода, накисваме памучен тампон и го поставяме върху клепачите за 20 минути. 2 пъти дневно прилагаме, докато се облекчи състоянието ни.

Първа помощ: Това етерично масло е задължително средство, което да имаме в дома си, защото ни дава широка гама от възможности.

Ароматерапия: Етеричното масло от чаено дърво укрепва имунната система, ако парфюмираме нашия дом с него.

Козметика: Като всички етерични масла, маслото от чаено дърво има голяма сила на проникване в кожата, дори и в кръвния поток. Всички козметични продукти, съдържащи това масло, също регенерират  кожата и имат антисептични и антибактериални ефекти.Ние можем да обогатим крем или шампоан ( най-неутрален, ако е възможно ) чрез добавяне на няколко капки масло.

Ветеринарна употреба: За да избегнем при домашните си любимци, нападението от бълхи, капваме на влажна гъба 10 капки масло и натриваме след всяка баня. А, когато открием кърлежи, прилагаме върху засегнатата област разредено масло ( от 5 до 10 капки на ½ литър вода ), в зависимост от възрастта на животното, веднъж седмично.

Акне: За този случай е много важно за ежедневно почистване на кожата с помощта на памучен тампон, напоен с вода и 1 капка етерично масло, да намажем директно върху пъпките 1 или 2 пъти на ден.

Подуване на венците, болки в гърлото или други болки: Добавяме 3-5 капки масло към чаша вода или вода за уста и правим гаргара 2 пъти дневно.

Хигиена за устната кухина: Поставяме капка чисто масло на четката за зъби, преди миене.

Дрозд и зъбни абсцеси: 1 или 2 пъти на ден след извършване на хигиена на устната кухина, поставяме капка масло директно, изчакваме няколко минути и ако е необходимо, изплакваме с малко вода.

 

Статията подготви: Диетолог Екотерапевт – Теодосия Станева

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Можете да използвате тези HTML тагове и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>