За да не станете жертва на простуда и грип през есенно-зимния сезон не подминавайте кивито – плодът на здравето!
Кивито е плод на лозата Актинидия, чиято историческа родина е Китай. Ето защо понякога го наричат китайско цариградско грозде. Името си получава от новозеландския селекционер А. Елисън, поради приликата си с едноименната гербова птица, гордост на Нова Зеландия. От там е пренесено в Южна Америка, а по-късно в Европа и България.
В зависимост от сорта кивито е с тегло 50-150 грама, като голяма част е вода (около 84%). Плодовете съдържат: пектин, захари, органични киселини, флавоноиди и разбира се фибри, ензимът актиния, минерални соли на калия, желязо, фосфор, както и огромно количество магнезий. В състава му влизат витамин A, E, B витамини (B2, B3, B6) и най-вече витамин C.
Огромното количество витамин C, съдържащ се в кивито, ни помага да се преборим с инфекции, настинки, вируси, повишава защитните сили на организма. В комбинация с магнезия се грижи за сърцето, бори се с високото кръвно налягане, подобрява обмяната на веществата и укрепва кръвоносните съдове.
Ежедневната консумация на киви помага на организма да се освободи от токсините и ненужния холестерол, нормализира храносмилането, предпазва от образуване на камъни в бъбреците и повишава хемоглобина. Освен това редовната употреба на мъхестия плод има противотуморно и антиоксидантно действие.
Тази малка витаминна “бомбичка” е незаменим съюзник по време на диета. Не само засища глада, но гори и излишните калории. Укрепва нервната система, елиминира раздразнителността и освежава.
Козметиката с антиоксиданти запазва младостта и красотата. Маската с киви е прекрасен витаминен подарък за лицето.
http://lechitel.net