Фотограф: Татяна Димитрова
През първата половина на май обаче всяка година към немалкото забележителности за любопитните туристи се добавя още една – фестивалът на вътрешните дворове. За да ги видят желаещите се редят отново на опашка под палещото вече слънце. Опънати въженца отличават отдалече къщите, които участват в конкурса.
Фотограф: Татяна Димитрова
Това чакане обаче се отплаща стократно – не всеки ден можеш да влезеш в двора на местна къща, зад дебелия й зид. А по време на празника това разкрива чудна гледка към бухнали мушката и други цветя, които избуяват от всяко кътче. Човек да се чуди кога успяват да ги поливат.
Фотограф: Татяна Димитрова
От 1921 година насам общината по традиция през първата половина на май организира конкурс за най-цветните вътрешни дворове. Собствениците им ги отварят за публиката. Паралелно на празника се организира фестивал, който всеки ден включва различни прояви. На него си дават среща най-добрите танцьори и певци. Празникът естествено е обилно полят с вино и подкрепен с местинте мезета, наричани общо тапас. Фламенкото, което съпровожда вечерите, може да се види и през деня в някои от посещаваните дворове.
Фотограф: Татяна Димитрова
Към някои дворове, отвъд въженцата, се опънати червени плюшени пътеки, по които минават гостите. След като с напълно заслужено удивление обиколят дворовете, на излизане е прието да оставят някоя монета на домакините така любезни да ги пуснат в дома си.
Фотограф: Татяна Димитрова
Заради сухото и горещо време в Кордоба (а впрочем и в цяла Анадлусия, макар че по крайбрежието е възможно да се диша извън разгара на лятото) жителите на града – първо римляните, а после и мюсюлманите, са адаптирали архитектурата на къщите към това атмосферно неудобство. Така цялата сграда е била “организирана” около вътрешен двор, (патио на испански език), отделен от висок дувар откъм улицата.
Фотограф: Татяна Димитрова
В минали времена в средата на двора задължително е имало малък фонтан, а в много къщи и кладенец, в който се е събирала дъждовната вода. Когато арабите се настаняват по тези земи, допълнително внасят промени в това устройство на домовете. Те създават и вход към къщата откъм улицата, при който след отварянето на вратата се влиза в нещо като коридор и едва тогава в двора. В допълнение те внасят много зеленина, която е източник на свежест през горещите летни дни.
Фотограф: Татяна Димитрова
В днешно време има два типа дворове в зависимост от това дали къщата е еднофамилна или я обитават различни семейства. Обичайно има два етажа с външни стълби, които водят до второто ниво. От него над двора се надвесват малки балкони.
Фотограф: Татяна Димитрова
Докато човек се лута из уличките на стария град в желанието си да се посети колкото се може повече дворове, които участват в конкурса, може да попадне на някой, който е превърнат в заведение. Това, в което аз попаднах, беше буквално затънало в зеленина, която се стелеше и над масите като жив таван. Макар и на практика открито пространство тук пушенето е забранено. Така може човек напълно да се наслади на местните специалитети, които са направо задължителни – опашка от бик, предхождана от студена супа, наречена салморехо. Има много общо с гаспачото, но е значително по-вкусна.
Кварталът, в който има най-много запазени такива къщи от стари времена, се нарича Алкасар Виехо. Еврейският квартал в града също е забележителен с архитектурата си, в която принос имат няколко култури през вековете.
Фотограф: Татяна Димитрова
Дори през май температурата през деня клони към 40 градуса. По тесните улички между дуварите винаги има сянка и тя прави тази жега неусетна. Принос за това чувство със сигурност има голямата концентрация на красоти, от които човек се чувства преситен преди да е разгледал и половината. /Източник: Дневник.бг