Какво да правим с жизненонеобходимите мастни киселини
26 януари, 2014
ДИЕТОЛОГ ЕКОТЕРАПЕВТ
ТЕОДОСИЯ СТАНЕВА
( ЧАСТЕН КАБИНЕТ ПО СВЕТА чрез интернет )
Какво да правим с жизненонеобходимите мастни киселини?
Мастните киселини като цяло се разделят на ненаситени и наситени. Ненаситените са добрите мастни киселини и са хранещи мозъка, сърцето, кръвоносните съдове и кожата. Някои от тях не се произвеждат от човешкото тяло и е необходимо да се набавят с храната. Това са именно жизненонеобходимите мастни киселини, жизнено важни за пълноценен живот.
Ако консумираме храните в естествения им вид, няма нужда да се добавя допълнително мазнина, тъй като можем да си набавим необходимите ненаситени мастни киселини от мазнините, които самите те съдържат. Но, витамин А може да бъде усвояван по-добре, ако в храната има студено пресовано растително олио. Той е мастноразтворим и може лесно да се разтвори в олиото. Друг вариант ( който препоръчвам ) е да се хапват семена, ядки, зърна и бобови растения ( според нуждите на индивидуалния човек ). Така ще се набавят и усвояват витамините като цяло. Така ще се снабдяваме и с нужните ни мастни киселини за реален живот и от тях.
Ненанситените мастни киселини са така известните Омега – 3 и Омега – 6. И, двата вида имат значение за хормоналния баланс, за растежа на мускулите ни, за нормалното функциониране на нервната ни система, за предпазване от тумори.
Три от Омега – 3 ненаситените мастни киселини: алфалиноленична киселина, ейкозапентанова киселина и докозахексанова киселина са много важни за организма ни.
От Омега-6 ненаситените мастните киселини с най-голямо значение за организма са : линоленова киселина, гама-линоленова киселина, дихомо-гама-линоленова киселина и арахидонова киселина.
Храните от растителен вид, в които се съдържат са: семена от лен, семена от слънчоглед ( Омега – 3 ) и слънчогледови семена и олио, тиквени семки, сусамово семе, орехи, бадеми, лешници, зародиш от пшеница ( Омега – 6 ).