Всеки българин, който емигрира от страната, ще трябва да съобщава в общината, в която е постоянният му адрес, къде отива.
Това предвижда промяна в Закона за гражданската регистрация, предложена за обществено обсъждане от правителството.
Пред общината ще се декларира единствено държавата, в която отива да живее гражданинът, но не и град и точен адрес. Името на държавата на емиграция ще се вписва като негов настоящ адрес.
Веднага след подаването на такава адресна карта за емиграция тя ще се вписва в националната база данни “Население” на ЕСГРАОН.
МВР пък вече няма да е длъжно да подава информация към ЕСГРАОН на база данните за адрес, които гражданите вписват в заявленията си за лични документи.
Очакванията са новата система да дава по-точна информация за живеещите зад граница българи. Техният брой е важен за определянето на избирателните списъци, които сега са пълни с “мъртви души”.
Липсата на точни данни за емигрантите бе посочена и като една от основните причини за сбърканото преброяване през 2011 г. При него са отчетени само 175 000 българи емигранти, докато последстващия анализ показал, че техният брой е много по-голям, след като България врезе в ЕС през 2007 г.
Броенето на напусналите страната в момента се затруднява и защото граничните полицаи не въвеждат редовно данни, твърдят от Националния статистически институт и ЕСГРАОН. /24часа/