Испанките живеят най-дълго в Европа, показва доклад на Световната здравна организация (СЗО).
Те живеят средно 85 години, оглавявайки класацията сред 53 страни. Французойките, които също се придържат към диета, богата на плодове и зеленчуци, са на второ място с 84,8 години. При мъжете на най-дълъг живот се радват жителите на Израел – 80,1 години. Най-малка е продължителността на живота на мъжете в Русия, които живеят само 62,8 години. При жените с най-малка продължителност на живота са жителките на Киргизстан – 73 години, предаде БГНЕС.
Световната здравна организация посочва в своя “Европейски здравен доклад 2012″, че макар средната продължителност на живота да нараства в региона, съществуват големи неравенства между мъжете и жените и между отделните страни. Средната продължителност на живота се е повишила с пет години от 80-те години на миналия век и е достигнала 76 години през 2010 г.
Продължителността на живота на жените е достигнала средно 80 години през 2010 г., а тази на мъжете – средно 72,5 години. Разликата се обяснява от начина на живот и различията в работните позиции. Болести като сърдечни заболявания, рак и хронична обструктивна белодробна болест съставляват 80% от смъртните случаи в Европа. Заболявания на кръвоносната система като сърдечни заболявания и инсулт са най-честите причини за преждевременна смърт преди 65-годишна възраст, като те съставляват 50 на сто общия им брой.
Ракът е втората основна причина, като възлиза на близо 20 на сто от смъртните случаи, а нараняванията и отравянето са причина за 9% от преждевременните смъртни случаи. Основните рискови фактори за здравето на европейците днес са тютюнът и вредната употреба на алкохол, като алкохолът съставлява 6,5% от общия брой смъртни случаи. /novinar.bg