Правителството още този месец ще представи план за реформата, като целта е промените да минат през парламента през лятото.
Испанското правителство планира основна реформа на неефективната данъчна система с надеждата да подпомогне възстановяването на икономиката и да увеличи шансовете на управляващите на изборите през следващата година, съобщава FT.
Преразглеждането на данъчните режими е последното усилие за реформа, осъществено от правителството на Мариано Рахой, като следва стъпките за реформиране на пазара на труда и пенсионната система.
Съобщението за предстоящата данъчна реформа идва в момент, в който започва да се възстановява доверието към испанската икономика. Страната излезе от рецесията през миналата година, но все още се задъхва заради рекордно високата безработица и високите нива на публичния дълг.
Детайлите по плана за данъчни реформи все още не са финализирани. Мадрид засега обявява, че иска да опрости системата и да подобри ефективността при събирането на данъците.
Правителството обаче явно ще реализира предизборните си обещания – да се намалят пределните ставки за данъка върху доходите и корпоративния данък. Пониженията ще бъдат балансирани с различни стъпки за разширяването на данъчната основа и елиминирането на някои изключения.
Той обеща да подобри приходите от данъци на фона на понижаването на данъчните ставки. „Ние искаме да имаме фискална система, която да е по-привлекателна за инвестиции и която да направи страната по-конкурентоспособна“, допълва Монторо.
Реформата се планира да започне още този месец с представянето на план за реформи, подготвен от правителството, и назначаването на комисия от експерти. Реформата се планира да бъде приета от парламента до лятото, за да влезе в сила от следващата година. Това означава, че данъчната реформа ще е една от ключовите политики в навечерието на изборите през 2015 г.
Икономисти и данъчни експерти отдавна призовават за реформа на данъчната система в Испания. Заради кризата през последните години данъчните постъпления силно се свиха, като от 41% от БВП през 2007 г. намаляха до 37% от БВП през 2012 г. Средно държавите от Европейския съюз (ЕС) събират по около 45% от БВП. /Инвестор