Здравето ни с бадемите

– Знаете ли? – Яденето на 28 грама бадеми на ден могат да променят нашето здраве!

Бадемите са естествен източник на енергия и здраве, съдържащи около 160 калории на порция от 28 грама, от които 6 грама са протеини, 6 грама въглехидрати и 14 грама мазнини, но повечето добри мазнини! Именно, процентът на мононенаситени мазнини е 9 на 100 на порция.

Високите нива на мононенаситените мазнини са това, което прави бадемите, добър източник за борба с болестите на сърцето.

Мононенаситените мастни киселини във бадема подобряват глюкозния толеранс и имат положителен ефект върху регулирането на добрия холестерол (HDL), лошия холестерол (LDL) и триглицеридите в кръвта.

Бадемите са източник и на магнезий. А, магнезият е минерал, който се използва в над 300 биохимични реакции в организма и е включен в енергийния метаболизъм и синтеза на протеини.

Бадемите съдържат голямо количество протеини. 1/2 чаена чаша от бадеми, съдържа 8 грама протеин, или това са повече от 2 грама протеин в едно яйце.

Въпреки, че съдържанието на протеини, мазнини, въглехидрати и фибри от бадемите и другите ядки е почти идентично, тайната е, че бадемите са основен източник на витамин Е (алфа-токоферол).

Високото съдържание на витамин Е, прави бадемите много ефективно оръжие за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания.

Витамин Е е мощен антиоксидант и се препоръчва за защитата на организма срещу щети, причинени от така наречените свободни радикали, които са основни виновници за екологичения стрес, стареенето на организма и др.

В допълнение, около 20-25 бадеми на ден се равнява на 50 на 100 от препоръчителната дневна доза на витамин Е, което намалява риска от развитие на някои болести като рак на пикочния мехур, рак на гърдата, болест на Алцхаймер, астма, атеросклероза, базедова болест, подагра, менопауза, мигрена, множествена склероза, болест на Паркинсон, псориазис, ревматоиден артрит, катаракта, сърдечни заболявания и др.

Въпреки, че има няколко начина да си набавим витамин Е ( от зеления боб, зеления грах, салатата, пшеницата, царевицата, слънчогледово олио и т.н. ), бадемите са най-изчерпателният източник на натурален витамин Е. Той играе важна роля за забавяне на процесите на стареене, както и предпазване от рак. В допълнение, бадемите осигуряват повече калций, магнезий, рибофлавин и ниацин в сравнение с другите ядки.

Високите стойности на фосфор и магнезий в бадемите спомагат за заздравяване на костите, а отделно магнезият играе и роля в различни ензимни процеси в тялото.

Бадемите са много енергичен и добър източник на фибри. Те са сред най-богатите неживотински източници на калций. Бадемите помагат за намаляване на холестерола.

Хранителна стойност на бадемите (в 100 г.): 54 г. въглехидрати; 20 г. протеини; 14 г. фибри; 705 мг. калий; 484 мг. фосфор; 275 мг. магнезий; 240 мг. калций; 24 мг. витамин Е; 3.1 мг. цинк; 4.2 мг. желязо; 0,92 мг. витамин В2 и т. н.

Бадемите и диабета: Диабетът е свързан с недостиг на инсулин или с понижена способност за използването на хормона, който позволява на глюкозата да влиза в клетките и да се преобразува в енергия. Ако, диабетът не се контролира, глюкозата и мазнините остават в кръвта и с течение на времето увреждат важни органи.

Затова контролът на хранителния режим е от съществено значение при диабетиците. Бадемът може да бъде част от този режим и да подобри инсулиновата сензитивност.

Бадеми и рак: Бадемите имат високо съдържание на фибри – фактор, който, наред с други предимства, увеличава обема на изпражненията и по този начин се разреждат жлъчните киселини, липидите и стеролите, и така може да бъде намален риска от рак на дебелото черво.

Бадемите са богати на веществото летрил, което е добър защитник срещу раковите образования като цяло. Бадемите съдържат висок процент салицилати – солите, получени от салицилова киселина и основа – основната активна съставка на аспирина.

Естествената алтернатива на този продукт е: да се яде една шепа бадеми, макар че последиците от нея са по-бавни. Освен това, високата калоричност и протеини във бадемите може да помогне за възстановяването на нервната система.

Бадемите са добри пребиотици – в червата живеят много бактерии и някои от тях могат да ни разболеят, но има и други, които са полезни и именно те спомагат за поддържане на здравето на червата и подсилват естествените ни защитни механизми.
Ситно смлените бадеми стимулират развитието на полезните чревни бактерии.

Начин на приготвяне за консумация (ЧАСТ ОТ ЗАКУСКАТА НА ТЕОДОСИЯ СТАНЕВА):

Използвайте само сурови бадеми за консумация! Поставете ги в купичка, залейте ги с чиста вода, колкото да се покрият и ги оставете да киснат минимум 8 часа, най- много 24 часа (което е и по-добрият вариянт). На сутринта излейте водата, измийте ги с чиста такава и бадемите са готови за консумация.

Накиснатите ядки си остават свежи и са в готовност за ядене през целия ден, но ако не изядете предвиденото количество, сложете ги в хладилник и така ще ги съхраните за следващия ден.

По този начин приготвени бадемите, събудени и освободени, макар и от естествените си консерванти (които все пак пречат на доброто храносмилане, ако не са накиснати) са лесни за храносмилане, засищат и са богати на хранителни вещества.

По време на пречистване, могат да се включат в програмата като алкален продукт, подпомагащ организма да си извърши безпроблемно този процес. – Най-полезната харана измежду ядките е бадемът! – Той не само алкализира организма, но и помага за нашето здраве и дълголетие! – Доверете му се!

Статията подготви: Диетолог Екотерапевт – Теодосия Станева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Можете да използвате тези HTML тагове и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>