Днес в Брюксел започна конференцията за българите в чужбина, по инициатива на вицепрезидента Попова, която се провежда в Европейския парламент. Заради мястото (Брюксел, а не София), времето (делнични, а не почивни дни) и философията на дневния си ред (теми, които включва и които не включва), срещата провокира противоречиви реакции сред българската диаспора.
По официална информация, 172-ма души от 23 държави са се регистрирали за участие. (Програмата на конференцията може да се види тук.) Според думи на Маргарита Попова в нейно интервю за националното радио по-рано днес, в бъдеще ще бъдат организирани още такива среща. Две от тях щели да бъдат в България.
В панел 1 „Изучаване на български език и култура зад граница“ председателят на Асоциациите на българските училища зад граница Боян Кулов е предложил да се създаде Институт за български език и култура зад граница.
В панел 2: „Институционално представителство на българите зад граница“ Стефан Манов от Временните Обществени съвети на българите в чужбина е акцентирал върху следните неща:
- Механизъм, чрез който българите в чужбина да бъдат представени в политическия живот на страната. Да участват в правните политики на страната на институционално ниво;
- Активно избирателно право: гласуване в чужбина. Имаме го по принцип. Трябва облекчаване на гласуването в чужбина;
- Специфични изборни представителни институции – съвети на диаспората;
- Пряко политическо представителство чрез избирателен район “Чужбина“;
- Политическите права на гражданите с двойно гражданство – пасивно избирателно право. В момента двойните граждани не могат да бъдат избирани.
- Как работи това по света, какви модели има. Преглед на държавите, които имат тези структури: Франция, Испания, Италия, Португалия, както и Сърбия.
Стефан Манов е започнал презентацията си с щекотливия въпрос: “За да ви събудя в този час, българи в чужбина, познавате ли Вашия депутат?”
Утре срещата продължава.
Източник: Euro Chicago
/bgnow.eu