Над 400 учители за поредна учебна година ще започнат от Аз, Буки да посяват любов към българската реч и книга, гордост към славната история и към красотата на България, ще изграждат и поддържат националното самосъзнание в повече от 6 109 деца и ученици в 24 държави от пет континенти: Австралия и Океания (Австралия и Нова Зеландия) – 2 училища; Азия (Израел, Китай) – 2 училища; Африка (Мароко, Южна Африка) – 2 училища; СевернаАмерика (Канада, САЩ) – 26 училища; Европа – (Испания, Кипър, Великобритания, Украйна, Гърция, Франция, Германия, Русия, Австрия, Белгия, Ирландия, Нидерландия, Полша, Португалия, Унгария, Швейцария) – 72 училища;
Чрез приетото от Министерския съвет постановление за българските неделни училища в чужбина за първи път те се институционализират чрез вписването им в Списък набългарските неделни училища в чужбина, определят се статутът им и нов начин на финансиране. Финансовото подпомагане от Министерството на образованието, младежта инауката на 104-те училища е в размер на 4 027 339 лв.
Освен чрез ПМС № 334/08.12.2011 г. Министерството на образованието, младежта и науката финансово подпомага изучаването на български език и литература, история и география на България от българите зад граница, както и провеждането на дейности, които да съдействат за съхраняване на националното самосъзнание, бит и култура чрез Националната програмаРоден език и култура зад граница.Чрез този модел на финансиране през учебната 2012/2013 година на 7 125 деца и ученици от 19 държави се дава възможност предоставените средства да се използват за осъществяване на образователно-възпитателни дейности, насочени към изучаване на родния език и култура, както и за подготовка на кандидат-студенти за обучение във висши училища в България.
На конкурсно-проектен принцип по тази програма са одобрени средства в размер на 991 500 лв. за 60 проекта на бенефициенти от чужбина (организации на българи, дипломатически и консулски представителства на Република България, български църкви и манастири, училища в системата на светското образование и български държавни училища): Азия (Кувейт) – 1; Северна Америка (САЩ) – 5; Южна Америка (Аржентина, Бразилия) – 2; Европа – (Испания, Италия, Великобритания, Украйна, Гърция, Германия,Австрия, Румъния, Словакия, Сърбия, Турция, Ирландия, Чехия, Молдова, Македония) – 52.
През 2012 – 2013 година са осигурени общо 5 018 839 лева за обучението на 13 234 деца и ученици извън границите на България.
Чрез програматаРоден език и култура зад границаи чрез Постановление на Министерския съвет № 334 от 8 декември 2011 г. за българските неделни училища в чужбина Министерството на образованието, младежта и науката ще продължи да подкрепя родолюбивите усилия на българските общности, които съдействат за поддържане на българския дух, за утвърждаване позициите на българската духовност и ценностите на българската образователна система. /БГНЕС
В 104 Български училища в чужбина започна учебната година
25 септември, 2012
През учебната 2012/2013 година вратите на 104 училища, вписани в Списъка на българските неделни училища в чужбина, се отвориха за всички онези млади хора извън пределитена България, които желаят да съхранят родовите си корени, съобщиха от МОМН.
През учебната 2012/2013 година вратите на 104 училища, вписани в Списъка на българските неделни училища в чужбина, се отвориха за всички онези млади хора извън пределитена България, които желаят да съхранят родовите си корени, съобщиха от МОМН.
dir.bg