Европа се мобилизира за протестни действия срещу мерките за строги бюджетни икономии. В Испания и Португалия днес е обявена обща стачка, а по-малки протести ще има и в редица други европейски страни.
Това е първата съвместна обща стачка на Иберийския полуостров. Синдикатите призоваха населението на протест срещу политиката на икономии на правителствата, които според синдикатите задушават икономиката и водят до обедняване на хората.
Общата стачка парализират обществения транспорт в Испания и Португалия, засягайки жп и автобусния транспорт, метрото в Мадрид и Лисабон, пристанища, заводи, услуги по чистотата, пазари за хранителни стоки на едро.
Профсъюзите призоваха испанците да спрат работа и да се въздържат от всякакви покупки, за да подчертаят разпространяването на бедността.
Очаква се туризмът също да пострада, след като испанските авиолинии и португалският авиопревозвач ТАП (TAP) отмениха стотици полети.
В Испания
15 души, включително трима полицаи, са ранени при сблъсъци, свързани със стачката.
Според властите са задържани 32 души, съобщи АП.
Това е акт на “самоотбрана”, за да се запази “достойнството” на работниците в Испания и други европейски страни, посочи пред ДПА Кандидо Мендес, лидер на испанския синдикат “Общ съюз на трудещите се”.
В Португалия синдикалните обединения се опитват да попречат на парламента да одобри бюджет, включващ увеличаване на данъците и настояват за оставката на правителството на премиера Педру Пасуш Коелю.
Обременените с дългове Испания и Португалия силно намалиха разходите си в опит да свият бюджетните си дефицити. Безработицата обаче скочи до 25% в Испания и 16% в Португалия.
По-малки стачки днес се очакват в цяла Европа.
Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) призова за “ден на действие и солидарност”.
Очакват се няколкочасови стачки в Гърция, Италия, Германия, Франция и Полша, а в Белгия транспортните синдикати планират да блокират жп транспорта.
Синдикалната организация критикува “мерките за икономии, които хвърлят Европа в икономическа стагнация, рецесия и разрушават европейския социален модел”.
И докато растежът в еврозоната вероятно ще остане на мъртвата точка +0,1 на сто през 2013 г., според Европейската комисия, то Международният валутен фонд предупреди, че политиката на строги ограничения, водена от редица страни, крие опасност да не издържи от “политическа и социална гледна точка”, отбелязва АФП.
/vesti.bg